Іноді сама не знаєш, чому о 22:15 прокидається шалене почуття голоду і руки самі тягнуться до холодильника. Хоч ще години зо дві тому ти почувалась цілком ситою і жодних думок про вечерю не виникало… Звідки ж береться цей нічний апетит?
Нещодавно журнал Sleep опублікував дослідження американських нейробіологів, що провели цікавий експеримент. В ньому взяли участь люди, що ніколи не мали проблем зі сном.
Експеримент проходив двоетапно, чотирьохденними блоками. У перші чотири дні учасники жили в звичному їм ритмі і присвячували сну 8 годин. На другому етапі експерименту вкладатися в ліжко їм було дозволено не раніше першої години ночі, а їх ранок починався о 5:30. Впродовж дослідження кожному з учасників було запропоноване меню, до якого входили як корисні страви, так і шкідлива їжа. За умовами експерименту кожен міг обирати собі ті страви, які йому спакували в той чи інший день.
Вчені ретельно підраховували кількість спожитих цими групами калорій за день. Результати свідчать, що невиспані люди надають перевагу їжі, яка приносить високе смакове задоволення, тобто фастфудам й солодощам. При чому, різниця в кількості спожитих калорій одного учасника за умови достатньої кількості сну і при невиспаності становить 400 калорій.
Отримані результати підкріплюють ті, що були отримані в результаті досліджень мозку пацієнтів із порушенням сну. Центри мозку, пов’язані із винагородою, активізуються при вигляді продуктів харчування. Особливо це стосується солодких, солоних і жирних закусок.
Як виявити в себе «синдром нічного переїдання»?
Якщо ти спостерігаєш за собою наступні звички, то варто щось змінювати в раціоні:
- Снідати зовсім не хочеться;
- Вдень їсти не хочеться або ж хочеться, але зовсім мало;
- Після 19:00 ти споживаєш 80% денного раціону;
- Під час прийомів їжі з’являється почуття провини;
- Ти прокидаєшся вночі, щоб перекусити.
Що допоможе подолати вечірній голод?
Заздалегідь плануй свій денний раціон. Встанови собі щоденну норму калорій і намагайся спожити більшу їх частину до вечері.
Не вечеряй пізно, адже чим на довше ти відкладаєш останній прийом їжі, тим більш голодною стаєш. Якщо все ж звичка їсти на ніч вкоренилась, то приготуй собі низькокалорійний перекус наперед.
Намагайся їсти, сидячи за столом.
Повертаючись з роботи, оминай кондитерські магазини і булочні відділи.
Якщо переїдання є наслідком стресу і своєрідною компенсацією за важкий робочий день, то шукай інших способів розслабитись, наприклад, зроби вечірню прогулянку, займись йогою або прийми ароматичну ванну тощо.
І, звісно, не забувай про 8-годинний сон!