Ми так турбуємось про те, щоб не наїсти випадково зайвих калорій, щоб порахувати денну норму калорій, щоб спалити калорії… А чи знаємо ми свого ворога в обличчя?
Знайомтесь, калорія!
Калорії — це кількість енергії, яка виділяється при розщепленні їжі організмом. Їжа, потрапляючи в наш організм, розщеплюється, виділяючи певну кількість калорій. Калорія — складова кілокалорії, одна калорія містить їх 1000.
Важливий показник, що також випливає із етикетки продукту — це енергетична цінність. Вона визначається вмістом білків, жирів та вуглеводів у продукті. Щоб підрахувати цей показник, необхідно провести нескладні розрахунки: 1 грам білків і вуглеводів дорівнює 4 калоріям, 1 грам жирів — 9.
На схуднення впливає засвоюваність їжі, що залежить від її складу і способу приготування, а також від правильного співвідношення продуктів у раціоні. Якщо страва містить багато клітковини, то організм виводить її швидше, ніж встигає засвоїти, при цьому якість засвоєння погіршується в рази через ускладнений доступ до їжі травних соків. Якщо страва складається із тваринного білка, то її засвоюваність дорівнюватиме 97%, білкова їжа рослинного походження засвоюється на 85%, а мікс тваринного і рослинного білка — на 92. Найкраще засвоюється тепла їжа, ідеально, якщо вона при цьому буде ще й подрібненою чи краще — перетертою.
Як підвищити засвоюваність їжі?
- Споживати їжу, температура якої не нижча 40 градусів Цельсія;
- Не вживати надмірну кількість жирної їжі;
- Приймати їжу не менше, ніж 4-5 разів на день;
- Урізноманітнити раціон — їжа повинна викликати апетит.
Приховані і порожні калорії
Чи можна визначити поживну цінність будь-якої страви, як думаєш? От і ні! Бо не все, що ми їмо готується нашими руками. Саме тому важко сказати, який соус використали для заправки ресторанного салату і яку саме котлету поклали в твій бургер. Та навіть про домашні страви відомо далеко не все! Скажи, скільки цукру додала твоя бабуся до малинового варення?
У всіх описаних вище ситуаціях ми говоримо про приховані калорії — тобто такі, що не підлягають підрахунку. Тому при схудненні рекомендують вживати максимально просту їжу, яка складається із невеликого набору інгредієнтів, яку ти знаєш в обличчя.
Порожні калорії мають низьку поживну цінність, але високу калорійність, а також високий вміст жирів і цукру. До страв із низькою поживною цінністю належать: напівфабрикати, соуси, «магазинна кондитерка», ковбаси і сосиски, газовані напої, здобна випічка і будь-який фаст-фуд і навіть алкоголь.
Як не помилитись?
Що, коли спожити надмірну кількість їжі і, відповідно, отримати надмір енергії, яку ніде подіти? Надлишок енергії, тобто невикористані калорії, перетворюються у жирову тканину. Логічно, що при схудненні потрібно скоротити кількість отриманих калорій, щоб організм почав спалювати все, що запас раніше. Та пам’ятай, що добова норма кілокалорій повинна перевищувати 1200. І часто зловживати такою дієтою не варто, вона виснажить організм. Тож правило золотої середини і в цьому випадку залишається актуальним :).