Часом приходиш додому із повним пакетом корисних продуктів, а вечеряєш цукерками або печивом, бо так швидше. І, звичайно, робиш ти неправильно, але чи так сильно нашій фігурі шкодить цукор, як ми звикли думати?
Цукор не є необхідним елементом нашого раціону, але він – найбільш доступне джерело калорій. Саме тому, коли ти дуже голодна, страшно хочеться перехопити щось солоденьке — батончик, печиво, шоколадку. Солодощі і справді швидко тамують голод, але ситість після них також моментально зникає.
За останніми дослідженнями, немає прямих чи переконливих доказів, що цукор у природній формі чи в якості добавки більше сприяє розвитку діабету чи ожиріння, порівняно з іншими джерелами калорій.
Проте є беззаперечні докази, що він таки шкодить. А саме:
Через надмірне споживання цукру відбуваються різкі перепади вмісту глюкози в крові. Це, в свою чергу, призводить до частих змін настрою, швидкої втомлюваності і регулярного головного болю.
Раціон, багатий на цукор, призводить до дефіциту хрому в організмі. Тривала нестача хрому може стати причиною розвитку небезпечних для життя станів – захворювань серцево-судинної системи, цукрового діабету, онкологічних захворювань або порушення роботи нервової системи.
Споживання цукру прискорює процеси старіння. Частина молекул цукру після надходження в кров з’єднується з протеїнами, тобто відбувається процес гліколізу. Нові молекулярні структури, що утворюються в його результаті, сприяють ослабленню пружності тканин тіла—від шкірного покриву до тканин органів і артерій.
Осідаючи на зубах, цукор здатен спричинити утворення карієсу більше, ніж будь-який інший продукт.
Звучить дивно, але цукор посилює стрес. У стресових ситуаціях в організмі зростає рівень вмісту гормонів стресу, ці хімічні речовини—своєрідна група швидкого реагування організму, завдання якої – підготувати його до атаки або втечі. Ці хімічні речовини також вступають в дію при пониженні рівня цукру в крові. Наприклад, різке збільшення вмісту цукру в крові змінюється таким же різким падінням рівня цукру, що викликає активізацію гормонів стресу – адреналіну, адреналіну та кортизолу. Ці гормони негайно піднімають рівень цукру в крові, що викликає швидкий приплив енергії. Проблема в тому, що ці корисні гормони можуть також викликати відчуття тривожності, дратівливість і швидку зміну настроїв.
Тож цукор не лише здатен впливати на зовнішній вигляд тіла, але й на внутрішні процеси. При чому, негативно!
Чи можна виключити цукор з раціону?
Якщо ти прагнеш зменшити кількість спожитих калорій, їсти менше цукру—цілком виправдане рішення.
Навіть якщо відмовитись від цукру як підсолоджувача в напоях—не додавати його до кави чи чаю, то все одно він буде надходити в організм, наприклад із магазинною випічкою.
Якщо повністю виключити цукор з раціону таки не вдасться, то намагайся хоча б споживати його розумно!